Nesąžiningos konkurencijos atvejai, pasireiškiantys savavališku naudojimu žymens, kuris yra tapatus ar panašus į kito ūkio subjekto registruotą prekės ženklą ar neregistruotą plačiai žinomą prekės ženklą: teorija ir praktika
Stankutė, Simona |
Švirinas, Daivis | Konsultantas / Consultant |
Kačerauskas, Karolis | Recenzentas / Rewiewer |
Baranauskas, Egidijus | Darbo gynimo komisijos pirmininkas / Thesis Defence Board Chairman |
Novikovienė, Lina | Darbo gynimo komisijos narys / Thesis Defence Board Member |
Sinkevičius, Edvardas | Darbo gynimo komisijos narys / Thesis Defence Board Member |
Šių dienų laisvoji rinka yra suvaržyta tam tikrų apribojimų, nes tik tokiu būdu yra garantuojama ūkio subjektų teisė į sąžiningą konkurenciją bei ginami teisėti vartotojų interesai. Intelektinės nuosavybės teisių panaudojimas versle sąlygoja tai, jog vis dažniau bandoma nesąžiningai pasipelnyti, panaudojant kitam asmeniui priklausančius intelektinės nuosavybės objektus. Vienas iš minėtų objektų yra prekės ženklai. Savavališkas naudojimas žymens, kuris yra tapatus ar panašus į kito ūkio subjekto registruotą prekės ženklą ar neregistruotą plačiai žinomą prekės ženklą yra nesąžiningų konkurentų elgesys, sudarantis kliūtis konkuruoti atitinkamoje rinkoje bei galintis susilpninti ar iškraipyti konkurenciją. Tokie ūkio subjektų veiksmai prieštarauja teisei, sąžiningai praktikai ir geriems papročiams, bei sukelia žalą ne tik teisėtam prekės ženklo savininkui, bet ir visai visuomenei. Šis darbas atskleis minėto pažeidimo turinį, o išsami pažeidimo sudėties elementų analizė padės suvokti, kada reikia ginti išimtines teises į prekės ženklą. Darbe taip pat aptariamos užsienio šalyse įsitvirtinusios „dilution“ ir „free riding“ teorijos, įgalinančios gintis nuo nesąžiningų asmenų, bandančių kopijuoti žymenį ar nesąžiningai pasipelnyti iš jau sukurto ir populiaraus prekės ženklo, tuo darydami neigiamą įtaką ne tik prekės ženklo vertei ir išskirtinumui, bet ir vartotojų pasitikėjimui atitinkamu prekės ženklu.
Nowadays the free market requires regulation to make it fair and to guarantee the full protection of honest competitors and the interests of consumers as well. Exercising one‘s intelectual property rights more and more often come to the scene of unfair competition. One of the most severe breaches of intelectual property law is the trademark infringement. Unfair use of the registered trademark or not registered, but famous one, that belongs to other individual and is identical or likelihood similar to it, is considered as unlawful behaviour of the competitors, that causes barriers to compete in appropriate market and wich might weaken or pervert the competition. Such actions conflict with law, fair practice and customs and definately causes harm to both - the owner of the trademark and consumers. This thesis makes it clear, when it necessary to take legal actions against the person who is getting an unfair advantage of other person‘s registered or not registered, but famous trademark. Besides, the attention is also paid to abroad well-known „Dilution“ and „Free riding“ theories, which enable to protect one‘s rights from diluting and imitating his famous trademark.