Mykolas Romeris University Research Management System (CRIS)





DSpace-CRIS 7

Recent Additions
  • Žmonijos tolimesnės pažangos bendra koncepcija – darni plėtra. Nežiūrint į ilgalaikius ir įvairiapusius tyrimus dar lieka neišspręstų esminių klausimų. Tame tarpe indikatorių reikšmės kiekybinis vertinimas. Taip yra todėl, kad indikatoriai yra kompleksiniai dydžiai, kurie realybėje pasireiškia įvairiais aspektais. Dėl jų skirtingos fizinės prasmės juos atspindintys rodikliai yra išreikšti skirtingomis dimensijomis, jie yra nevienodos svarbos ir pan. Jų apjungimui šiandieną taikomi daugiakriteriniai metodai. Esminis jų trūkumas yra tas, kad visi jie remiasi linijiniu vertinimu, t. y. rodiklio svarba nepriklauso nuo jo reikšmės. Tai prieštarauja gyvenimo realybei, kurioje visi procesai plėtojasi nelijiniškai. Siūloma metodika remiasi nelinijinėmis funkcinėmis priklausomybėmis, kurios leidžia gauti darnios plėtros indikatorių rodiklių išreikštas bedimensines reikšmes, t. y. išreikštas vieningais mato vienetais. Tai ženkliai patobulina esamus daugiakriterinius metodus, nes nereikalingu tampa rodiklių svarbos ekspertinis vertinimas. Rodiklių reikšmių apjungimui į vieną dydį numatoma taikyti integravimo metodikas, kurios remiasi kvadratinėmis ir kubatūrinėmis formulėmis.

      2
  • Tirsime Rytų Europos teisinėse sistemose, teisiniuose ir kriminologiniuose diskursuose įsitvirtinusių nusikaltimo aukos sampratų bei apibrėžimų istorines ištakas, kaitą ir šiandienines reprezentacijas – ypatingai akcentuojant nusikaltimo aukų teisių apsaugos spragas bei ieškant sprendimų aukų situacijai pagerinti. Projektu taip pat ketinama išsiaiškinti, su kokiais iššūkiais nusikaltimo aukos Rytų Europoje baudžiamojo persekiojimo procese gali susidurti ateityje – ir kokios yra naujos galimybės šiems iššūkiams įveikti (pavyzdžiui, dirbtinio intelekto plėtra). Kadangi projekte bus gilinamsi į patį „aukos“ apibrėžimą, nusikaltimo auka bus suprantama plačiai – kaip auka tiek individualios kriminalinės veikos (pvz. žmogžudystė, seksualinis smurtas), tiek tokių veikų kaip nusikaltimai žmoniškumui.

    Remiamės iš teisės ir kriminologijos istorijos kylančiu žinojimu, kad supratimas apie aukų teises baudžiamajame procese – kaip ir patys aukos, ir net nusikaltimo apibrėžimai – yra istoriškai kintantys. Pvz., sovietinės okupacijos metais ir šiandieninėje Lietuvoje suvokimas, kas yra nusikaltimo auka ir kokias teises ji turi, skiriasi. Keliame klausimą, ar aukos samprata ir supratimas, kuriuo remiantis auka buvo ir yra apibrėžiama Rytų Europoje, istoriškai skyrėsi ir tebesiskiria nuo vakarietiškųjų sampratų, ar yra unikalus. Tam, kad galėtume geriau suprasti nusikaltimo aukos sampratos istorines ištakas ir šiandienos realijas Rytų Europoje, subūrėme tarptautinę komandą, besispecializuojančią Baltijos šalių, Rusijos, Lenkijos, Ukrainos ir Balkanų regiono teisės bei viktimologijos raidoje ir šiandieninėse realijose. Projektą sudarys į šiuos pagrindinius regionus nukreiptos atvejų studijos: istorinė analizė, šiandieninės situacijos tyrimas, ateities perspektyvų bei iššūkių identifikavimas. Projektas padės atsakyti į klausimą, kokios supratimo apie nusikaltimo aukas spragos dar egzistuoja Rytų Europoje – ir kokių sprendimų reikia, kad situacija pagerėtų.

      2
  • Projekte pagrindinis dėmesys skiriamas siūlomos DI Atsakomybės Direktyvos, DI Akto ir, BDAR bei TISII direktyvų sąveikai formuojant DI technologijų reguliavimo sistemą. DI Atsakomybės Direktyva, pabrėždama atsakomybę ir žalos prevenciją ir atsižvelgiant į plačiai paplitusias DI panaudojimo galimybes, prisideda prie BDAR tikslo apsaugoti asmens duomenis. Tačiau siekiant teisinio reguliavimo nuoseklumo, šiuos teisės aktus būtina suderinti tarpusavyje. Savo ruožtu, sprendžiant DI vaidmenį kibernetiniuose nusikaltimuose, TISII direktyva pasisako už DI naudojimą kibernetinio saugumo srityje, tačiau joje trūksta konkrečių gairių, palikdamą jos įgyvendimo klausimą atvirą. Atliekant tyrimą bus koncentruojamasi į pagrindinius elementus, turinčius įtakos duomenų apsaugai, įskaitant skaidrumą pagal DI Atsakomybės Direktyvą ir joje įtvirtintą „rūpestingumo pareigą“. Tyrimo tikslas – nuodugniai ištirti DI reglamentavime įtvirtintą atsakomybės, duomenų apsaugos ir kibernetinio saugumo sąveiką, siekiant naudungų įžvalgų būsimiems reguliavimo patobulinimams.

      2
  • Dabartiniam žiniasklaidos kraštovaizdžiui didelę įtaką daro skaitmeninimas, kuris rodo visišką pasinėrimą į postskaitmeninę erą. Peržengus pradines skaitmeninės komunikacijos ir transmedijos strategijų savybes, atsiranda naujų komunikacijos galimybių, keičiant medijuotos komunikacijos paradigmą. Šiame scenarijuje nuolatinis pasakojimo temų ir strategijų transformavimas yra labai aktualus. Tarp esminių klausimų, reikalaujančių tarptautinio susidomėjimo, yra lyčių lygybė - penktasis Darbotvarkės iki 2030 m. darnaus vystymosi tikslų (DVT) tikslas. Vyriausybės ir prekių ženklai vis dažniau pripažįsta, kaip svarbu įtraukti šį klausimą į savo institucinės ar įmonių socialinės atsakomybės pastangas, siekiant didinti piliečių ir vartotojų informuotumą. Šiame tyrime daugiausia dėmesio skiriama pasakojimams, kuriais skatinama lyčių lygybė postskaitmeninės žiniasklaidos kontekste. Juo siekiama sukurti postskaitmeninio pasakojimo koncepcijos pagrindą, atspindintį mūsų postskaitmeninės eros žiniasklaidos realybę. Nagrinėjamas jos potencialas institucinėje komunikacijoje ir įmonių socialinėje atsakomybėje kaip įtikinimo ir auditorijos informavimo strategija - tai nauja koncepcija, kuri mokslinėje literatūroje dar nėra išsamiai išnagrinėta. Projekte, kuriame taikomas metodologinis trianguliacijos metodas, apimantis kokybinę ir kiekybinę perspektyvas, ketinama išanalizuoti atitinkamus atvejų tyrimus, surinkti ekspertų nuomones ir išsiaiškinti, kaip Z ir Alfa kartos iššifruoja ir sąveikauja su šiuo postskaitmeniniu pasakojimu. Jame pateikiama tarptautinė apžvalga ir Lietuvos bei Ispanijos scenarijų palyginimas. Be akademinės perspektyvos, tyrimas pateikia praktinį pritaikymą institucijoms ir organizacijoms, besirūpinančioms darnaus vystymosi tikslais. Tai ypač aktualu tiems, kurie rūpinasi individualia įtaka ir kolektyvine ateitimi, siekdami tvarios ir visiems lygios planetos. Šio tyrimo išvados gali tiesiogiai informuoti ir sustiprinti jų pastangas skatinti lyčių lygybę.

      2
  • research article
    Navarro, Mariano
    Journal of communication., 2024, p. 505-508
      2
Most viewed
  • book;
    Vilnius : Registrų centras, 2016

    Vadovėlio „Socialinių tyrimų metodai: kokybinis interviu“ tikslas – apibendrinti prielaidas ir principus, kuriais remiasi interviu, taikomas kaip duomenų rinkimo metodas atliekant kokybinius tyrimus, ir pristatyti skirtingas galimas kokybinio interviu formas. Vadovėlis skirtas aukštųjų mokyklų studentams, nepriklausomai nuo studijų krypties, nes kokybiniai interviu plačiai taikomi ne tik sociologijos, bet ir socialinio darbo, sveikatos mokslų, psichologijos, rinkos tyrimų, komunikacijos bei daugelyje kitų sričių. Taip pat vadovėlis bus parankus tyrėjams, kurie jau turi interviu atlikimo patirties ir yra atviri profesiniam tobulėjimui, nori išplėsti ar atnaujinti savo žinias ir gebėjimus kokybinių tyrimų srityje.

      7510  5213
  • book;
    Vilnius : Mykolo Romerio universitetas, 2014

    Vadovėlio „Socialinių tyrimų metodai: apklausa“ tikslas – apibendrinti svarbiausias apklausos metodo prielaidas bei pagrindinius tyrimo proceso elementus, pradedant tyrimo temos pasirinkimu ir baigiant duomenų apdorojimu, analize bei tyrimo ataskaitos rengimu. Vadovėlyje daug dėmesio skiriama praktiniams apklausos atlikimo aspektams: klausimyno sudarymo principų aptarimui, skirtingų apklausos būdų taikymo privalumų bei trūkumų analizei ir kt. Vadovėlyje gausu pavyzdžių iš tyrėjų praktikos, socialinių tyrimų metodologijos literatūros ir skirtingų socialinių tyrimų, kurie atskleidžia apklausos metodo taikymo galimybių įvairovę, galimus sunkumus bei jų sprendimo būdus. Vadovėlyje pateikiamos papildomos priemonės savarankiškoms studijoms bei naudingos praktinės pagalbinės priemonės, sąvokų žodynėlis lietuvių ir anglų kalbomis, dalykinė rodyklė. Vadovėlis skirtas aukštųjų mokyklų studentams (nepriklausomai nuo studijų programos krypties), kurie studijuoja socialinių tyrimų metodologijos dalykus, planuoja atlikti tyrimą rengdami kursinį ar baigiamąjį darbą arba norėtų pritaikyti apklausos metodą kitiems studijų tikslams. Šis vadovėlis bus parankus visiems, kam reikalingos esminės teorinės ir praktinės žinios apie apklausos metodo taikymą socialiniuose tyrimuose.

      3887  1584
  • Vadovėlis „Civilinė teisė. Bendroji dalis"- tai papildytų ir pataisytų anksčiau išleistų vadovėlių „Civilinė teisė. Bendroji dalis, I tomas" ir „Civilinė teisė. Bendroji dalis, II tomas" naujas leidimas. Vadovėlį sudaro septyni skyriai. Vadovėlyje apibūdinama civilinė teisė kaip teisės šaka, analizuojami jos ypatumai, glaustai aptariami civilinės teisės principai ir jų funkcijos, pateikiamos svarbiausios teisės mokslo doktrinos apie civilinį teisinį santykį ir civilinių teisinių santykių klasifikacijos. Nagrinėjami civilinės teisės subjektų - fizinių ir juridinių asmenų - požymiai, jų teisinio statuso klausimai, sandoriai ir jų negaliojimas, civilinių teisių įgyvendinimo ir gynimo klausimai bei paveldėjimo santykių teisinis reglamentavimas. Vadovėlis skirtas aukštosioms teisės mokykloms, bet gali praversti ir kitų universitetinių studijų programų, pavyzdžiui, vadybos, viešojo administravimo, finansų, studentams.

      3272  957
  • book
    Vilnius : Lietuvos teisės universiteto Leidybos centras, 2003

    Vadovėlyje nagrinėjama socialinių mokslų metodologija mokslinės pasaulėžiūros požiūriu, integruojant filosofijos, sociologijos, kūrybos psichologijos, mokslotyros, logikos, etikos, edukologijos, teisėtyros, aksiologijos, prakseologijos ir kitų mokslų žinias bei kritiškai vertinant alternatyvių „mokslų“ pseudomokslinį socialinės tikrovės aiškinimą. Nagrinėjama ir netradiciniai, nešabloninio mąstymo būdai ( intuicinis, lateralus, sinergetinis) bei argumentologijos esmė ir jos rūšys. Plačiai dėstomi teoriniai ir empiriniai tyrimo metodai bei jų panaudojimo galimybės. Vadovėlis skiriamas teisėsaugos, teisėtvarkos, socialinio darbo, edukologijos, bei socialinės pedagogikos ir kitiems, studijuojantiems socialinius mokslus magistrantams. Juo galės naudotis ir doktorantai, jaunieji dėstytojai, studentų mokslinės draugijos nariai ir jų vadovai.

      3007  1162
  • book;
    Vilnius : Mykolo Romerio universitetas, 2012

    Vadovėlis „Kriminalistika: teorija ir technika“ – pirmoji knyga, parengta atsižvelgiant į šiuolaikinę mokslinę ir technologinę kriminalistikos mintį pagal tradicinę kriminalistikos struktūrą ir kartu su antrąja knyga „Kriminalistika: taktika ir metodika“ apims visą kriminalistikos sistemą. Vadovėlis atitinka kriminalistikos dalyko programą. Jis bus naudingas tiek bakalauro studijų studentams, tiek magistrantams, nes vadovėlyje daug vietos skirta ir diskusiniams teoriniams klausimams, ir besiformuojančios praktikos, kurią ne visada galime laikyti pozityvia, analizei. Vadovėlyje, be teorinės dalies, reikalingos kiekvienam studijų dalykui, yra pakankamai apibendrintų metodinių rekomendacijų, žinybinių instrukcijų, kitų norminių aktų komentarų, kriminalistinių institucijų veiklos pavyzdžių, kuriuos autoriai pateikia kaip patarimus tiek jau dirbantiems teisėsaugos pareigūnams, tiek ir studentams, kurie į praktiką tik įžengs ar jau derina ją su studijomis, itin nuotoliniu būdu. Manome, kad vadovėlį perskaitys ir teisės mokslo atstovai bei siekiantys tokiais tapti.

      2541  925
Most downloaded
  • book;
    Vilnius : Registrų centras, 2016

    Vadovėlio „Socialinių tyrimų metodai: kokybinis interviu“ tikslas – apibendrinti prielaidas ir principus, kuriais remiasi interviu, taikomas kaip duomenų rinkimo metodas atliekant kokybinius tyrimus, ir pristatyti skirtingas galimas kokybinio interviu formas. Vadovėlis skirtas aukštųjų mokyklų studentams, nepriklausomai nuo studijų krypties, nes kokybiniai interviu plačiai taikomi ne tik sociologijos, bet ir socialinio darbo, sveikatos mokslų, psichologijos, rinkos tyrimų, komunikacijos bei daugelyje kitų sričių. Taip pat vadovėlis bus parankus tyrėjams, kurie jau turi interviu atlikimo patirties ir yra atviri profesiniam tobulėjimui, nori išplėsti ar atnaujinti savo žinias ir gebėjimus kokybinių tyrimų srityje.

      7510  5213
  • book;
    Vilnius : Mykolo Romerio universiteto leidyba, 2012

    Vadovėlis „Buhalterinė apskaita: teorija ir praktika“ skirtas visiems, norintiems pažinti ir išmokti tvarkyti apskaitą. Juo gali naudotis studentai, įmonių vadovai, vadybininkai ar buhalteriai. Vadovėlyje gvildenamos devynios temos, kurių kiekvieną sudaro trys dalys: teorinė, sąvokų išaiškinimas ir praktinės užduotys. Tiek pateikta teorija, tiek praktiniai klausimai išdėstyti nuosekliai, kad žingsnis po žingsnio, išnagrinėję įvairias temas, knygos skaitytojai gebėtų savarankiškai parengti pagrindines finansines ataskaitas. Autorės apskaitoje vykstančius procesus atskleidžia paprastai, pateikdamos dažniausiai pasitaikančias situacijas ir jų sprendimo būdus. Vadovėlyje išdėstyta informacija padės lengviau suprasti skaičių kalbą ir kiekvienam skaitytojui rasti naudingą ir reikiamą informaciją.

      696  1900
  • book;
    Vilnius : Mykolo Romerio universitetas, 2013

    Civilinės teisės specialiosios dalies praktikumas – tai mokomasis leidinys, skirtas teisės ir kitų studijų programų studentams padėti pasirengti seminarams ir kitiems akademiniams užsiėmimams, taip pat studijuojantiems savarankiškai. Pirmąją praktikumo dalį sudaro 13 temų, apimančių bendruosius prievolių teisės klausimus (1–4 temos), nesutartines prievoles (5–8 temos) ir bendrąsias sutarčių teisės nuostatas (9–13 temos). Kiekvieną leidinio temą sudaro jos turinį atskleidžiančios potemės, ištraukos iš aktualios teismų praktikos, probleminiai klausimai, praktinės užduotys ir literatūros sąrašas. Praktikumo pabaigoje pridedama pavyzdinė preliminarioji būsimojo buto pirkimo-pardavimo sutartis ir pateikiami praktinių situacijų sprendimų pavyzdžiai. Leidinys taip pat gali būti naudingas teisės praktikams ir visiems kitiems, besidomintiems civilinės teisės problematika bei jos aktualijomis.

      945  1774
  • book;
    Vilnius : Mykolo Romerio universitetas, 2014

    Vadovėlio „Socialinių tyrimų metodai: apklausa“ tikslas – apibendrinti svarbiausias apklausos metodo prielaidas bei pagrindinius tyrimo proceso elementus, pradedant tyrimo temos pasirinkimu ir baigiant duomenų apdorojimu, analize bei tyrimo ataskaitos rengimu. Vadovėlyje daug dėmesio skiriama praktiniams apklausos atlikimo aspektams: klausimyno sudarymo principų aptarimui, skirtingų apklausos būdų taikymo privalumų bei trūkumų analizei ir kt. Vadovėlyje gausu pavyzdžių iš tyrėjų praktikos, socialinių tyrimų metodologijos literatūros ir skirtingų socialinių tyrimų, kurie atskleidžia apklausos metodo taikymo galimybių įvairovę, galimus sunkumus bei jų sprendimo būdus. Vadovėlyje pateikiamos papildomos priemonės savarankiškoms studijoms bei naudingos praktinės pagalbinės priemonės, sąvokų žodynėlis lietuvių ir anglų kalbomis, dalykinė rodyklė. Vadovėlis skirtas aukštųjų mokyklų studentams (nepriklausomai nuo studijų programos krypties), kurie studijuoja socialinių tyrimų metodologijos dalykus, planuoja atlikti tyrimą rengdami kursinį ar baigiamąjį darbą arba norėtų pritaikyti apklausos metodą kitiems studijų tikslams. Šis vadovėlis bus parankus visiems, kam reikalingos esminės teorinės ir praktinės žinios apie apklausos metodo taikymą socialiniuose tyrimuose.

      3887  1584
  • book;
    Vilnius : Mykolo Romerio universitetas, 2012

    Vadovėlis sukomponuotas taip, kad tiktų ir nepatyrusiam, ir patyrusiam vadybos srityje skaitytojui. Vadovėlis skirtas vadybą studijuojančiam studentui ir turėtų padėti pasirengti egzaminams ar įskaitai. Pirmoje vadovėlio dalyje trumpai aptariama vadybos mokslo raida, apžvelgiamos pagrindinės vadybos mokyklos, jų atstovai, šių mokyklų pagrindinės idėjos, sukurtos teorijos ir pan. Antroje dalyje analizuojamos visos pagrindinės valdymo funkcijos: planavimas, organizavimas, vadovavimas ir kontrolė. Tikimės, kad šis vadovėlis yra lengvai suprantamas, aiškus ir bus skaitomas ne tik studentų, bet ir pradedančiųjų vadybininkų, kuriems vadovėlyje išdėstytos teorinės idėjos padės pasiekti tikslus ir pagerinti veiklos rezultatus.

      1073  1362