1992 m. Birželio 14 d. referendumas Dėl buvusios SSRS kariuomenės besąlygiško ir neatidėliotino išvedimo Iš Lietuvos Respublikos teritorijos 1992 metais ir žalos Lietuvai atlyginimo konstitucinėje genezėje
Mykolo Romerio universitetas |
Lietuvos valstybės vidaus ir užsienio politikos reiškinius ir faktus, negalima nepastebėti, kad derybos su SSRS, o vėliau – su Rusijos Federacija vyko sudėtingoje politinėje aplinkoje. Lietuvai siekiant derybinio dinamizmo, kita šalis rasdavo įvairių pretekstų stabdyti dinamiškus veiksmus ir taip atitolinti pozityvius susitarimus. Atsižvelgiant į šią situaciją vyravo įsitikinimas, kad referendumas ir Tautos priimtas sprendimas paspartins derybas dėl svetimos valstybės ginkluotųjų pajėgų išvedimo. Straipsnyje atkreipiamas dėmesys į referendumo ir konstitucinio proceso rengiant Lietuvos Respublikos Konstituciją sąlyčius. Tuo metu, kai buvo inicijuojamas referendumas, jau buvo paskelbtas 1992 m. gegužės 23-osios referendumas dėl Lietuvos Respublikos Prezidento institucijos atkūrimo priimant atitinkamus įstatymus. Pasiūlymas šiuos du referendumus surengti vieną dieną, t. y. gegužės 23-ąją, sustiprino politines priešpriešas dėl konstitucinės raidos krypčių. Konstituciniame diskurse paminėtina ir tai, kad parlamentinė polemika dėl referendumo buvo vienas iš faktorių priimant 1992 m. birželio 8 d. konstitucinio akto „Dėl Lietuvos Respublikos nesijungimo į postsovietines Rytų sąjungas“ – Lietuvos Respublikos Konstitucijos sudedamosios dalies – nuostatą, kad Lietuvos Respublikos teritorijoje negali būti jokių Rusijos, Nepriklausomų Valstybių Sandraugos ar į ją įeinančių valstybių karinių bazių ir kariuomenės dalinių.
The paper addresses the relations between the referendum and the constitutional process of drafting the Constitution of the Republic of Lithuania. At the same time as the referendum was initiated, the referendum of 23 May 1992 on the restoration of the institution of the President of the Republic of Lithuania by adopting certain laws was already announced. The suggestion to hold both of the referenda on one day, i.e., on the 23 of May, deepened political contrapositions on the directions of the constitutional development. The constitutional discourse also notes that the parliamentary polemics on the referendum were also one of the factors attributing to the adoption of the Constitutional act of 8 June 1992 on the refusal of the Lithuanian Republic to join the post-Soviet Eastern unions. This was established as a provision of the Constitution of the Republic of Lithuania, that there may be no military bases or army units of Russia, the Commonwealth of Independent states, or its constituent states in the territory of the Republic of Lithuania.